Jdu do kopru

in #czechyesterday

Nadpis mého článku může znamenat vícero věcí a tudíž může být zavádějící. Například může znamenat můj avizovaný odchod z Hive ...

Ale ve skutečnosti jen rozvádím, jak jsem tři dny nazpět zachránil jídlo. Jdu do toho. Připravuji jídlo s koprem. Všechno ostatní běžně boužíváme. Ale kopr ... Takže představuji svoji neděli s koprem.

Připomínám. Tohle jsem si přinesl o weekendu z LIDLu za 25,- Kč. Přeci to nevyhodím!

Mátový čaj s citronem. Postupně, během čtyř dnů, jsem jej navařil čtyři konvice. Já ho docela rád. Spotřebováno.

Banán snědl okamžitě Háša. Mandarinku vzápětí já. K nedělní snídani topinky. Nasucho v topinkovači. Syn rozpečené preferuje s Chedarem. Já s chotí uzený Eidam. A hlavně kopr ... Ten jsem si dal sám. A samozřejmě mátový čaj a prášky na tlak a na choleserol.

Oběd. Vepřové na smetaně. Knedlíky nás zásobuje tchýně. A kopr ... Ten jsem si dal zase sám.

Odpolední svačinka. Strouhaná mrkev s citronovou šťávou. A s koprem. No, proč ne. Nebylo to vysloveně špatné. Jen trochu nezvyklé ... Nechápu, proč jsem krmi zase konzumoval sám. Rodina se jaksi staví na zadní. Spokojila se s prostou stouhanou mrkví s citronem. A přitom:

"Kopr je blahodárný pozitivními účinky na žaludek a střeva. Jeho éterické oleje obsahují látky stimulující tvorbu žluči a trávicích šťáv, které obecně napomáhají lepšímu trávení obsahu střev. Kopr také zmírňuje plynatost a křeče. To je důvod, proč se zhusta užíval při žaludečních potížích a při nechutenství."

Jsem se dočetl na internetu. Tak to bude pravda. A že působí protizánětlivě ... A že zvyšuje tvorbu mateřského mléka ... A odstraňuje kašel a problémy se spánkem a s bolestí hlavy ... A vůbec. Nechápu, jak jsem bez něj mohl dosud žít.

K večeři cibulačka. Cibule máme jaksi také dost. Ale ta ještě vydrží. Do polévky si naházím trhaný Eidam. A kopr. Zase sám.

Krakonoš: "Zrcadlo, zrcadlo ... Tedy vlastně, strejdo Google, prozraď mi, jak uchovat kopr na pozdější použití! On už mi leze z uší!"

Strejda Google: "Se solí, chlapče, se solí! Zde recept."

Takže promícháme nakrájený kopr se solí a napěchujeme do zavařovací sklenice. A to je celé. Na zbylých 9 dkg kopru 3 dkg soli.

Ano, vím. Doporučená denní dávka soli je maximálně 5 g. Ten kopr je na šest dnů. A muselo by to být toho dne jediné jídlo se solí.

Ale ono se v bohatých zemích obecně nedaří onu doporučenou maximální dávku dodržovat. A konec konců jíme, abychom žili. Nikoliv naopak. K večeři budou bramborové placky. Nikoliv s majoránkou, ale ... Hádáte správně! A nebudu je solit.

Tenhle článek je vlastně o mně, ne o jídle. Maximální efektivita. Ať to stojí, co to stojí. Vím to o sobě.

A ještě takový postřeh. Dneska je moderní, že se firmy snaží podporovat místní komunity, společenský život a tak. Čistě z reklamních důvodů. Když to někteří spotřebitelé pozitivně kvitují, proč ne. Určitě se to dá odepsat z daní. Ale LIDL tímhle opravdu komunitnost podporuje.

Až příště zase zachráním nějaké jídlo, obvolám kamarády a známé v okolí a podělím se. Přijdu na návštěvu. Poklábosíme ... Komunitní život rozkvete ... Ono má mnoho činností a dějů netušené souvislosti a vedlejší účinky.

Sort:  

taky jsem ho zasel na oplocené zahrátce :-)

Kdyby nebyla oplocená, sežrali by ho zajíci a srnky? Chutná jim? Nebo by ho někdo ukradl?

jo to nevím :-)
řekl bych že kopr jedí

A pak je tu ještě ikona české kuchyně ‒ koprová omáčka. Pro někoho😋, pro někoho🤮

Já sním úplně všechno. Ale koprovku sním nerad. A už vůbec ji nejsem schopen uvařit. Jsem spíš kráječ a ohřívač než kuchař.